På Hälsolinjen i Tomelilla ser Anita som driver butiken alltid till att det händer något extra när det är event. Ett par gånger om året bjuds ett antal leverantörer in och det görs reklam både i radio och tidningar för eventet som drar mycket folk tack vare bredden på leverantörerna. Den här gången var det våryra och vi var inbjudna att prata om Herbarias kryddor.
Tjejerna som arbetar i butiken hade hjälpts åt att göra flera olika smakprover. Bland annat en röra på svarta bönor som kryddats med Tajine Marakesh, en dip med Calypso Tropical med kokosgrädde och krossad ananas, en caesar salladsdressing med majonnäs och Caesar Salad. Och en dip med Heureka och gräddfil.
Och så de små konfektbitarna så klart: en med smält vit choklad med Provensalska Vildblommor i chokladen och som dekor. Den andra konfektbiten är av smält mörk choklad, cocosa, torkade tranbär och den är kryddad med Mysgubben.
På Hälsolinjen har kryddorna fått ett eget fint gammalt furuskåp – tack, vi är så glada för det.
Konfekten var mycket uppskattad av kunderna – och av alla oss som demade. Jättegod!